تبلیغات
mohamad60 - دستور جلسه این هفته: وظایف رهجو

mohamad60

جمعه 15 بهمن 1395

دستور جلسه این هفته: وظایف رهجو

نویسنده: محمد عنایتی   طبقه بندی: دستورجلسات هفتگی، 

هفته‌ها یکی‌یکی از  پس هم می‌گذرند و این گذر برای هر کدام از ما کوله باری از آموزش‌ها را به ارمغان می‌آورد ، آموزش‌هایی بر پایه‌ی علم ناب کنگره 60 و استوار بر مثلث درمان ، آموزه‌هایی  که هر ساله در قالب 52 دستور جلسه نقش به سزایی در پیشبرد اهداف کنگره60 و همچنین سطح آموزشی آن داشته ایفا می کند.خدا را شکر که علم و دانش کنگره از ابتدا آن قدر مستحکم بود که دستور جلسات برای یک سال طراحی و برنامه ریزی می گردید .

دستور جلسه این هفته: وظایف رهجو


این هفته با عبور از وادی فرمان عقل ، سعی کردیم به ندای عقل توجه بیشتری نماییم و خود را به وادی نفس مطمئنه برسانیم ، یادم آمد آن جا که توان گرفتن تصمیمی کوچک را نداشتم ، آن جا که عقلم با اطلاعات اشتباه و یا تسلط نفس اماره فرمان مخربی صادر می‌کرد ، به‌حکم فرماندهی لایق  راه درست را انتخاب کنم  تا باتجربه بتوانم خود به‌فرمان عقل دست یابم ، فرماندهی که با دانایی بر مسیر همواره مرا هدایت می‌کرد ، فرماندهی به نام راهنما

بعد از گذشت از بیست هفته از آغاز سال تحصیلی کنگره 60 در هفته بیست و یکم به نکته‌ای بر می‌خوریم که از اصولی‌ترین نکات در پروسه درمان هر کدام از ما می‌باشد ، آن جا که نام مسافر یا همسفر را بر القاب ، جایگاه‌ها و صفت‌های رنگارنگ ترجیح دادیم و خود را رهجو نامیدیم .

دستور جلسات هفتگی با فرود خود بر هر کدام از اضلاع مثلث درمان ، تأثیر شگرفی بر زندگی ما گذاشته و مسیر رسیدن به ارزش‌ها را برای ما مشخص می‌نماید .

کنگره 60 در بعد علمی ، همچون متد درمانی DST که برای اولین بار مسئله درمان اعتیاد را در سطح جهانی مطرح نمود و در این مقوله پیشگام می‌باشد ، در بعد شناخت انسان و توانایی‌های آن در نوک این پیکان در حرکت می‌باشد که ما با این موضوع  در قالب مقوله جهان بینی سروکار داریم ، آن جا که در ابتدای کار مصرف کننده‌ی مواد مخدری که از پس وظایف کوچک خود بر‌نمی‌آید را وام دار خود می‌کند و از همان ابتدا به او می‌آموزد که  رهجو بودن هم وظایفی دارد .

نکته بسیار جالب و قابل تفکر این است که این دستور جلسه با عنوان وظایف رهجو تمامی اعضاء کنگره60 را از بنیان ، دیده‌بان و راهنما ، مسافران و همسفران سفر اول و دوم در قسمت آقایان و خانم‌ها را در بر می‌گیرد .

همه ما رهجو هستیم و جوینده راه ، هیچ کدام از این امر مستثنا نیستیم و می‌بایست تمام تلاش خود را بنماییم ، اما تفاوتی در این میان به‌وضوح قبال روئیت می‌باشد و آن این است که ، همه انسان‌ها از بدو تولد و دوران‌های پس از آن دارای وظایفی می‌باشند که ناگزیر به انجام آن هستند ، وظیفه‌ای که پدر و یا مادر دارد ، وظیفه‌ای که یک سرباز دارد و یا وظیفه‌ای که یک نانوا دارد .شاید تعریف بسیاری از ما از وظیفه این باشد که با تمام تلاش خود را در قبال مسئولیت خود انجام دهیم و از هیچ کوششی دریغ نکنیم ، وظایف خود را انجام می‌دهیم تا از گزند دیگران در امان باشیم و یا چاره‌ای جز آن نداریم ؟

آیا وظیفه من به‌عنوان رهجو از این دست وظایف می‌باشد و یا تفاوتی بین آن‌ها می‌باشد ؟آیا رهجو بودن هم از سر تکلیف می‌باشد و یا داستان دیگری در پس پرده است ؟

کنگره60 چیست ؟ کنگره 60 تشکیلات تحقیقاتی مستقلی است که به‌منظور رهایی مصرف‌کنندگانی که همواره خواستار رهایی از بند اعتیاد بوده‌اند و راه حل منطقی برای درمان خود پیدا نکرده‌اند تشکیل گردیده است ؛ این کنگره بر اساس اصل پذیرفته‌شده کمک فرد رهاشده از دام اعتیاد به فرد در حال مصرف مواد مخدر متشکل شده است .اساس کار ما بر مبنای محبت ، عقل و ایمان است.

به‌درستی که با تکیه بر اصل خواست و عشق به دست آوردی به‌جز این نمی‌توان اندیشید ، آن  جا که مردی با ریش سفید ، خانمی با کوله باری تجربه ،  آقا و یا خانمی جوان‌تر را  راهنما خطاب می‌نماید و گوش به فرمانش می‌باشد ، اگر پزشک باشی و یا بزرگترین محقق در فیزیک هسته ای و یا بیشتر از آنچه به فهم باید ، می بایست برای گذر از این گذرگاه سخت ، دستانت را به دستان راهنما قلاب و رهرو و رهجو او باشیم ، رهجویی در صراط و فرمان برداری به جهت اجرای حرمت و قوانین کنگره 60 و نه فراتر از آن که دیگر خود می شود نا فرمانی . من به عنوان راهنما وظیفه ام را به گونه ای انجام میدهم تا حجت را برخود تمام کنم . امروز میدانم ، اگر به عنوان راهنما تکلیفی را از رهجو میخواهم ، ابتدا خود آن را مینویسم و سپس از او میخواهم ، زیرا نیک می دانم آنچه بگویم و عمل نکنم می شود حرف !پس تا حدی هم من با رفتارم ، رهجو را به وظایفش آشنا میکنم.

بنابراین می‌بایست برای خروج از تاریکی اعتیاد و رسیدن به روشنایی ، وظایف خود را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانم ، این را نیک می‌دانم که راهنما نشان دهنده راه می‌باشد و من جوینده‌ی راه ، شایسته است برای نتیجه‌ی بهتر ، تصویری از وظایف خود داشته باشم . البته نکته حائز اهمیت این است که کنگره 60 وظایفی بسیار سنگین هم برای راهنما در نظر گرفته است که در مقابل رهجو به انجام برساند . من به عنوان راهنما ، عزتی را که این جایگاه به من عطا نموده را محترم میشمارم و در جلا و ارتقاء خود می کوشم تا بلکه وظیفه ام را به درستی انجام دهم.

همه ما فارغ از اینکه که در چه جایگاهی قرار داریم رهجو می‌باشیم و نقطه مشترک اجتماع ما در کنگره60 رهایی از اعتیاد می‌باشد ، در واقع رهجو کسی است که در وهله اول خواستار رهایی از اعتیاد باشد ، رهجو کسی است که می‌داند بعد از گذشت 10 ماه به نتیجه خواهد رسید و سربلند خواهد شد. وظیفه من این است که نکات را مو به مو به اجر در آورم و در انجام آن تعلل نکنم ، من به‌عنوان یک مسافر و یا یک رهجو می‌بایست در اولین قدم فرمان روایی خود را بر خودم از نیروی منفی پس بگیریم  ، از این رو به‌عنوان یک مسافر سفر اول یا یک رهجوی سفر اولی می‌بایست به‌صورت کاملاً دقیق طبق گفته راهنما به اجرای متد D.S.T   بپردازم و بهترین استفاده را از نوشتارها ، کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر ، وادی‌ها ، جزوات جهان‌بینی ، سی دی‌ها و دیگر  مقالات برده و به انجام خدمت‌هایی در خور سفرم بپردازم تا خود بدهکار خویش نباشم و بتوانم تخریبی که سال‌ها به جسم ، روان و جهان‌بینی خود وارد کرده‌ام را با پیمودن یک سفر خوب جبران نمایم.

نکته بعدی که توجه مرا جلب می‌کند این است که ، من به‌عنوان رهجو وظایفی در قبال راهنما و سیستم درمانی کنگره60 دارم که می‌بایست به آن بپردازم . حفظ ادب و احترام از ابتدایی‌ترین مسائل آموزشی است که در کنگره60 به آن پرداخته می‌شود و گواه آن برخورد نگهبان کنگره با اساتید خود در کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر است . به این ترتیب فرمان او را به اجرا در آورده و در زمان مقرر از راهنمایم تقدیر می‌نمایم ، فرمان راهنما در کنگره به‌منظور جدایی پذیر بودن و ارتقاء رهجو ، آن هم فقط و فقط در چهار چوب پروسه درمانی می‌باشد . اگر من در طب دارای تخصصی می‌باشم دلیلی بر این نیست که از نجوم هم سر در آورم ،راهنما در مسائل خانوادگی و شغلی تخصص ندارد در واقع او راهنمای درمان اعتیاد است ،  بنابراین راهنما فرمان و یا راهکاری خارج از این چهار چوب نمی‌دهد .اگر راهنما برای رهجو ساعت و مقداری دارو را مشخص نمود ، آن عمل را عمل واجب می‌داند و به آن عمل می‌نماید ، رهجو در برابر فرمان راهنما در این چهار چوب تسلیم بوده  و می‌داند که آن چرا می‌شنود باید اجرا نماید و همواره تشنه یادگیری است ،  در غیر این صورت می‌شود.

حافظ وظیفه تو دعا گفتن است و بس                          در بند آن مباش که نشیند یا شنید

برگزاری کارگاهی آموزشی کنگره 60 نیازمند رعایت اصول و قوانینی است که بر همگان واجب اجرا می‌باشد ، قوانینی برای زندگی مسالمت آمیز ، آیا خیر من به مجموعه می‌رسد و یا خدایی نکرده شر من ؟راهنما مگر چه می خواهد ؟ حضور به موقع ، پیراهن سفید ، انجام تکلالیف ، مشارکت ، اعلام سفر و ..... کدام یک از اینها ذره ای سود به حال راهنما دارد ؟

از حجاب و پوشش مناسب استفاده می‌کنم ؟ خدمت می‌کنم ؟ رفتار من با دیگر اعضاء مطلوب است ؟ برای دریافت دارو به‌موقع به کلینیک می‌روم ؟ به مسئولین احترام می‌گذارم ؟ با وضع ظاهری مناسبی به کنگره می‌آیم ؟ روی برنامه هستم ؟ و یا  صدها وظیفه دیگر !

 یا اینکه با رفتار خود موجب نارضایتی دیگران می‌شوم ؟

هیچ کدام از این وظایف از روی اجبار نمی‌باشد و شعبده‌ی آن عشق است ، رهجو بودن هم سخت است و هم سهل ، رهجو نگاه متفاوتی به پروسه درمان خود دارد ، او می‌داند اگر کسی بخواهد در این سیستم به تخریب بپردازد ، پول ردوبدل نماید ، خرید و فروش مواد کند و یا دیگر اعضاء را تشویق به کار ضد ارزشی نماید،  می‌بایست مسئولین را در جریان گذاشته و از تخریب بیشتر جلو گیری نماید .

رهجو بودن یعنی دریافت و انتقال ، همچنان که من به راهنما نیاز دارم ، هستند کسانیکه که منتظرند تا من بکارم و فصل برداشت آن‌ها برسد ، می‌توانم با برنامه‌ریزی برای رسیدن به درجه کمک راهنمایی ، مرزبانی ، نگهبانی و ..... بهتر به وظایفم عمل نمایم .اگر می‌خواهم به کنگره و راهنمایم ناسپاس نباشم بهتر است وظایفم را به نحو احسن انجام دهم تا حس لذت این دستاورد را با تمام وجود درک کنم .

شاید هماهنگ شدن این دستور جلسه در هفته بیست و یکم ، تلنگری باشد بر اجرای اولین وظیفه من در اجرای تیپرهای 21 روزه .

 

با احترام کمک راهنما مسافر کامران رک
منبع:سایت کنگره 60

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :